Odlewanie Kokilowe

Wśród wielu metod odlewanie kokilowe jest metodą odlewania do form trwałych. Pod ciśnieniem  do formy wprowadzany jest stopiony metal. Odlewy kokilowe mają więcej pozytywnych właściwości niż te otrzymane przy odlewie do form piaskowych. Między innymi mowa tutaj o większej dokładności wymiarowej odlewu. Ma znaczenie również zmniejszona chropowatość powierzchni danego odlewu. Przy jednoczesnym wzroście wydajności odlewni skraca się czas obróbki cieplnej elementu.

Kokilowe odlewanie stosuje się głównie przy metalach takich, jak cynk, miedź, ołów i aluminium. Są to, jak wiadomo stopy i metale nieżelazne. W procesie odlewania danego metalu używa się odpowiednio , urządzeń z zimną lub gorącą przegrodą.

Dany typ odlewania, jest na tyle prosty, że nie potrzebuje za każdym razem tworzenia nowych matryc, form. Dzięki tej oszczędności czasu i energii, odlewanie w kokilach jest przydatne przy wykonywaniu małych i średnich odlewów ale w dużych ilościach. Gotowe materiały charakteryzują się doskonałym wykończeniem a także wysoką jakością i elementu, liczona według standardów odlewniczych.

Odlewy kokilowe są stosowane przede wszystkim w produkcji wyrobów dla motoryzacji, w przemyśle rolniczym oraz jako wyroby w branży meblowej. Wytwarzanie odlewów kokilowych jest niezwykle precyzyjnym procesem. Wymaga dużej wiedzy po stronie konstruktorów a także operatorów maszyn.

Odlewanie kokilowe polega na wykonaniu metalowej formy z odpowiedniego materiału oraz wykonaniu stałej formy. Następnie należy pokryć metal odpowiednimi pokryciami aby odlew był najwyższej jakości. Kolejnym etapem jest zalewanie gorącym metalem formy kokilowej, odpowiednio długie przechowywanie go w formie a następnie wyjęcie z formy i poczekanie do ostygnięcia. Taki detal nadaje się doskonale do dalszej obróbki. Odlewanie kokilowe powoduje nie dużą obróbkę powierzchniową. Nie zmienia to faktu, że należy nadlewy obciąć a odlew oszlifować.